• PÁR SLOV O NÁS

Jsme dvě kolegyně a zároveň kamarádky, které sdílejí stejný přístup k péči o ženu během těhotenství, porodu a šestinedělí. Současně jsme mámy celkem 5 dětí a právě zkušenosti s péčí o těhotné, rodící a šestinedělky v českém systému porodnictví nás přivedly k doprovázení blízkých kamarádek a známých. Postupem času se pro nás stala práce v komunitním prostředí posláním a rozhodly jsme se začít studovat bakalářský obor Porodní asistenci na vysoké škole.

Vzájemně se během naší práce zastupujeme, což nám umožňuje pokrýt péči v dnešní náročné době, kterou díky onemocnění Covid všichni procházíme. Vzájemně se doplňujeme v poskytovaných službách. Bára má velké zkušenosti jako laktační poradkyně, pracuje s Bachovými květovými esencemi a skvěle se orientuje v oblasti práva v souvislosti s porodem a hospitalizací, a neváhá se za své klientky postavit. Má bohaté zkušenosti s aromaterapií. Kristýna se zaměřuje na práci s mexickými šátky rebozo, provádí ženy prenatální ztrátou a věnuje se možnosti zpracování placenty po porodu a vaginální napářce. Dohromady sdílíme stejný pohled na péči o ženu během těhotenství, porodu a šestinedělí. 

Z našich zkušeností v terénu i na porodních sálech se ukazuje jako zásadní komplexní a kontinuální péče 1 osoby, která rodinu provází celým obdobím těhotenství, porodu i šestinedělí. Klademe si za cíl, aby rodiny, které do nás vloží svou důvěru, měli dostatek relevantních informací, znali svá práva a mohli tak následně činit informovaná rozhodnutí o přijímané péči a případných intervencích v průběhu samotného porodu.  Základní filozofií naší práce je respekt k právu ženy rozhodovat o svém těla zcela svobodně.  

Díky kontinuální péči, která v ideálním případě trvá i mnoho měsíců, známe historii a přání ženy. To nám pomáhá, abychom u porodu byly pro partnery zdrojem klidu a bezpečí. Díky zdravotnickému vzdělání jsme schopny vysvětlit detaily nabízené péče, společně s jejich přínosy a riziky, a zároveň nabídnout možné alternativy. Tento přístup nám pomáhá po celou dobu udržet rodičovské kompetence v rukách páru, což vnímáme jako velmi důležitý předpoklad pro pokojné prožití šestinedělí, a zároveň jako prevenci vzniku poporodních psychických potíží. Nebojíme se zastat rodičů v případě, kdy vidíme, že ze strany zdravotnického personálu není dodržováno dříve vyslovené přání rodičky a dochází k nadměrným a nekonzultovaným zásahům do porodního děje.