• PÁR SLOV O NÁS

Jsme dvě kolegyně a zároveň kamarádky, které sdílejí stejný přístup k péči o ženu během těhotenství, porodu a šestinedělí. Současně jsme mámy celkem 5 dětí a právě zkušenosti s péčí o těhotné, rodící a šestinedělky v českém systému porodnictví nás přivedly k doprovázení blízkých kamarádek a známých. Postupem času jsme se rozhodly, že už nám nestačí být "jen" duly, a vystudovaly jsme bakalářský obor Porodní asistence na vysoké škole.

Dříve jsme se vzájemně zastupovaly, nicméně Kristýna je v současné době zaměstnána v jiném oboru. Bára má velké zkušenosti jako laktační poradkyně, pracuje s tradičním mexickým rebozem a Bachovými květovými esencemi a skvěle se orientuje v oblasti práva v souvislosti s porodem a hospitalizací, a neváhá se za své klientky postavit. Má bohaté zkušenosti s aromaterapií. Provádí ženy prenatální ztrátou a věnuje se možnosti zpracování placenty po porodu a samozřejmě vaginální napářce v těhotenství i za porodu.  

Z našich zkušeností v terénu i na porodních sálech se ukazuje jako zásadní komplexní a kontinuální péče 1 osoby, která rodinu provází celým obdobím těhotenství, porodu i šestinedělí. Klademe si za cíl, aby rodiny, které do nás vloží svoji důvěru, měly dostatek relevantních informací, znali svá práva a mohli tak následně činit informovaná rozhodnutí o přijímané péči a případných intervencích v průběhu samotného porodu.  Základní filozofií naší práce je respekt k právu ženy rozhodovat o svém těla zcela svobodně.  

Díky kontinuální péči, která v ideálním případě trvá i mnoho měsíců, známe historii a přání ženy. To nám pomáhá, abychom u porodu byly pro partnery zdrojem klidu a bezpečí, hlídaly ženě její prostor. Díky zdravotnickému vzdělání jsme schopny vysvětlit detaily nabízené péče, společně s jejich přínosy a riziky, a zároveň nabídnout možné alternativy. Tento přístup nám pomáhá po celou dobu udržet rodičovské kompetence v rukách páru, což vnímáme jako velmi důležitý předpoklad pro pokojné prožití šestinedělí, a zároveň jako prevenci vzniku poporodních psychických obtíží. Nebojíme se zastat rodičů v případě, kdy vidíme, že ze strany zdravotnického personálu není dodržováno dříve vyslovené přání rodičky a dochází k nadměrným a nekonzultovaným zásahům do porodního děje.